Hokej na lodzie – czy znasz zasady tego sportu?

Hokej na lodzie to sport rozgrywany na lodzie, zazwyczaj w hali, przez dwie drużyny po sześciu zawodników, którzy grają na zmianę. Celem gry jest zdobycie większej liczby bramek niż drużyna przeciwna. To może brzmieć prosto, ale hokej na lodzie jest bardzo szybką i fizyczną grą, rozgrywaną na lodowisku o wymiarach 200 stóp na 85 stóp.

Gra rozpoczyna się od starcia na środku lodu pomiędzy dwoma przeciwnikami (po jednym graczu z każdej drużyny). Krążek (mały gumowy dysk) jest upuszczany między ich kije, a zwycięzca dostaje kontrolę nad krążkiem. Drużyny następnie na zmianę zdobywają bramki, zwane również zdobywaniem “na bramkę”. Gol jest zdobyty, gdy krążek wejdzie do bramki (siatka między słupkami), i musi to nastąpić w ciągu trzech sekund po uzyskaniu posiadania krążka.

Jeśli myślisz, że to brzmi ciężko zdobyć bramkę, to masz rację – bramkarz nosi specjalne wyposażenie, które chroni go przed urazami i utrudnia przeciwnikom zdobycie bramki: ma specjalne ochraniacze, które pokrywają prawie całe jego ciało, w tym jego ręce; używa kija z szerszym ostrzem niż kije graczy, aby trudniej było przeciwnikom strzelić krążek. Więcej na soxx.pl