Stężenie przeciętne krzemu w organizmie to 7 mg. Musimy jednak wiedzieć, że wraz z naszym wiekiem jego ilość znacznie spada. Poza tym, dieta, która jest pełna żywności wysoko przetworzonej, uboga w warzywa i owoce o dobrej jakości, a do tego pełna pieczywa z oczyszczonych silnie zbóż, przyczynia się do jego znacznego deficytu.
Musimy także zwrócić uwagę na wodę, którą pijemy codziennie. Ta wprost z kranu zawiera często bardzo duże ilości aluminium. Te usuwają właśnie krzem. Warto dużą uwagę przykładać do diety i tego wszystkiego co spożywamy, ponieważ krzem organiczny jest potrzebny do biosyntezy kwasu hialuronowego czy też kolagenu. Wchodzi również w skład kości oraz odpowiada za bardzo silne stawy.
Pomimo tego, że krzem organiczny znajduje się w litosferze, w takiej właśnie formie w jakiej tam występuje, nie może się przyczynić do niczego dobrego w naszym organizmie. Występuje on tam w formie utlenionej, mineralnej oraz jest zupełnie obojętny dla ludzi. Natomiast występuje także krzem pod postacią nieutlenionej oraz organicznej. Taki właśnie krzem pojawia się pod postacią płynu. Nie może się on zetknąć ani ze szkłem, ani też z metalem, dlatego też jest sprzedawany w zacienionych oraz plastikowych butelkach.
Gdy mamy jakieś wątpliwości, to powinniśmy porozmawiać na ten temat ze swoim lekarzem. Oczywiście na zawartość krzemu możemy zrobić sobie badania medyczne i dzięki temu dowiemy się jaka jest jego zawartość. Może być w normie, ale niestety może być także w niedoborze.