Okna aluminiowe są zazwyczaj uważane za zimne i nieodpowiednie do stosowania w budynkach mieszkalnych. Jednak najnowsze innowacje w produkcji aluminiowych euro okien są gotowe zaskoczyć nawet najbardziej wymagającego użytkownika swoimi właściwościami estetycznymi i parametrami oszczędzania ciepła.
Projekty domów nowoczesnych, często wzorowane na klasycznych rezydencjach, charakteryzują się zaskakującymi rozwiązaniami architektonicznymi, ale technicznie muszą spełniać współczesne wymagania funkcjonalności i energooszczędności. Systemy profili aluminiowych pozwalają na tworzenie konstrukcji okiennych o różnych typach otwierania, w szerokiej gamie rozmiarów, kształtów i modeli, gwarantując wysokie parametry w zakresie izolacyjności cieplnej, izolacji akustycznej czy ochrony antywłamaniowej.
Izolacja termiczna okien aluminiowych
Okna aluminiowe są lekkim (trzykrotnie lżejszym od stali), a jednocześnie wytrzymałym materiałem. W związku z tym idealnie nadaje się do konstrukcji o dużej powierzchni przeszklenia (tarasy, ogrody zimowe itp.). Nie wymaga stosowania wzmocnień, dzięki czemu profile aluminiowe mogą być węższe. Mają budowę komorową podobną do profili PVC.
Istnieją dwa rodzaje systemów profili aluminiowych: “ciepłe” i “zimne”. Te pierwsze są wykonane w całości z aluminium, więc mają niską izolacyjność cieplną. Z reguły stosuje się je do nieogrzewanych konstrukcji ogrodów zimowych, przeszklenia balkonów lub werand.
Do produkcji “ciepłych” okien stosuje się profil składający się z dwóch elementów aluminiowych połączonych przekładką termiczną. Tworzy to barierę termiczną, dzięki której profile aluminiowe mają lepszą izolacyjność cieplną (choć zwykle gorszą niż drewno czy PVC).