Elektrownie słoneczne

Elektrownie słoneczne są rodzajem zakładu wytwarzania energii odnawialnej. Wykorzystują panele słoneczne do przekształcania światła słonecznego w energię elektryczną. Elektrownie słoneczne mogą być dostępne w sieci lub poza nią. Elektrownie słoneczne podłączone do sieci są podłączone do sieci elektrycznej, podczas gdy elektrownie słoneczne poza siecią nie są. Elektrownie słoneczne mogą być na skalę przemysłową lub rozproszone.

Elektrownie słoneczne na skalę użytkową to duże, scentralizowane obiekty, które dostarczają energię elektryczną do sieci, podczas gdy rozproszone elektrownie słoneczne to mniejsze obiekty, które dostarczają energię elektryczną lokalnym użytkownikom. Rozproszone elektrownie słoneczne mogą mieć charakter mieszkalny lub komercyjny. Rozproszone elektrownie słoneczne są zazwyczaj instalowane na dachach, podczas gdy komercyjne rozproszone elektrownie słoneczne są zwykle instalowane na ziemi. Moc elektrowni słonecznej mierzona jest w kilowatach (kW). Większe elektrownie słoneczne mają moc wielu megawatów (MW), a największe na świecie mają moc setek megawatów (MW).

Magazyn energii elektrycznej jest częścią instalacji fotowoltaicznej, która umożliwia magazynowanie energii elektrycznej wyprodukowanej przez panele słoneczne w ciągu dnia i użytkowanie jej w nocy lub w czasie braku słońca. Magazyny energii mogą być akumulatory chemiczne, baterie litowe lub kondensatory.

Inwestycja w instalację fotowoltaiczną to inwestycja w przyszłość. Elektrownie słoneczne są czyste i nie emitują żadnych gazów cieplarnianych ani innych zanieczyszczeń, a ich eksploatacja jest relatywnie niska. Słońce jest źródłem energii, które nie wyczerpie się nigdy, a energia słoneczna staje się coraz tańsza w produkcji. Instalacja fotowoltaiczna to inwestycja, która szybko się zwróci, a także pomoże chronić środowisko.