Rynny z miedzi są prawdziwą arystokracją wśród rynnowych systemów. Ma to głównie wpływ na ich trwałość, jak i także przepiękny wygląd, którzy szlachetnieje wraz z upływem lat. Także innego rodzaju właściwości miedzi sprawiają, że elementy z niej wykonane są stosowane bardzo chętnie. Czy wobec tego wybór takowego systemu rynnowego jest w każdych warunkach najwłaściwszy?
Dobór odpowiednich rynien nie jest tylko kwestią samej estetyki budynku. Na wieloletnią trwałość systemu ma także wpływ dobór odpowiednich materiałów, zamocowanie wszelkich elementów, a do tego okresowa konserwacja, która w przypadku wyboru materiałów trwałych ogranicza się jedynie do oczyszczenie rynien, jak i także rury spustowej ze wszelkich zanieczyszczeń, które się w nich gromadzą.
Aby rynny z miedzi spełniały swoje zadanie, to powinny być wytrzymałe mechanicznie. Nie zmieniają znacząco rozmiarów pod samym wpływem ciepła, zachowywać kolor, charakteryzować się długoletnią odpornością i trwałością, jak i także nie rdzewieć. Te wymagania w bardzo różnym stopniu spełniają rynnowe systemy, które są wykonane z różniących się materiałów.
Najtańsze są bez wątpienia rynny z tworzyw sztucznych. Z kolei rynny ze stali ocynkowanej cieszą się największą wytrzymałością mechaniczną. Aluminiowe rynny są rynnami najlżejszymi. Z kolei nasza tytułowa miedź spełnia już swoje wszelkie zadania i to nawet przez 300 lat.
Spotyka się także systemy, które są wykonane z innego rodzaju materiałów. Mowa chociażby o drewnie, które jest uzupełnieniem znakomitym pokryć dachowych wykonanych z identycznego surowca naturalnego, jak wióry osikowe czy też trzciny.